Louis Poulsen

Nigdzie indziej w Europie, światło nie wpływa na społeczeństwo w tak znacznym stopniu jak w Skandynawii. Kiedy kraje Morza Śródziemnego, celebrują życie pod gołym niebem, białe noce i mroki zimy terroryzuja mieszkańców Europy Północnej. To ekstremalne warunki dla organizmu, choć kto tego nie doświadczył, zapewne uzna to za przesadę. Wówczas dom, musi rekompensować nam to, co funduje nam przyroda i jakie stawia nam ograniczenia. Skandynawowie  perfekcyjnie aranżują światło, a najchętniej wybieranymi przez nich lampami są lampy Louisa Poulsena.

Louis Poulsen to duńska marka zalożona w 1874 roku, przez Louisa Poulsena. Nie wywodzi się z ona z typowych, wzorniczych tradycji skandynawskiego minimalizmu, gdyż firma powstawała poza Danią. Jednak umiejętność panowania nad światłem płynie w DNA marki.
Z marką współpracuja najlepsi projektanci tacy jak Arne Jacobsen, Verner Panton, Oki Sato, Louise Campbell czy Alfred Homann. Najbardziej owocna współpraca marki wiąże się jednak z Poulem Henningsenem, z którym to Louis Poulsen stworzyła ikoniczną kolelekcje lamp PH5. Poul Henningsen był istnym rzeźbiarzem światła, architektem, krytykiem, pisarzem i jedną z najbardziej znaczących osób duńskiego świata kultury okresu międzywojennego.

Świadomy roli i wpływu światła na codzienne funkcjonowanie,
Poul Henningsen stworzl w 1920roku wyjatkową kolekcję  lamp PH, w których rozproszone światło miało poprawiać jakość i komfort życia. Filozofia Poula Henningsena wytyczyła jasny kierunek dla marki Louis Poulsen, według której kształtują nowe projekty. To marka zbudowana na kontrastach tradycji i innowacji,formy i funkcji, pasji i najwyższej jakości rzemiosła. W ofercie Louis Poulsen, znajdziemy szeroki wachlarz ikon skandynawskiego designu, ale i wiele współczesnych projektów, przyszłych ikon.

Kiedy Wilhelm Lauritzen projektował lampę VL38 dla kopenhaskiego radia, zapewne nie zdawał sobie sprawy, z tego jaki sukces osiagnie i jak bedzie popularna 80 lat później.

Nikt nie przypuszczałby, że lampy Doo-Wop zostały zaprojektowane w 1952 roku na Dunskiej Marynarki.

Louis Poulsen w dalszym ciagu trzyma sie wysokich standardow,  przy doborze partnerow. GamFratesi to utalentowany miedzynarodowy, duńsko-włoski duet projektowy który pracowal nad projektem lampy Yuh, w której widac wyraźne inspiracje projektami Arne Jacobsen, której geometria ma w sobie cos uderzającego. Lampa jest geometryczna jednak nadal, co typowe dla Louisa Poulsena, jest bardzo rzeźbiarska.