String Furniture – krótka historia legendy skandynawskiego designu

W świecie skandynawskiego designu jest wiele ciekawych i inspirujących historii.  Sam fakt, jaką drogę przeszedł, jak zawojował świat i wdarł się na salony jest niezwykły. To, co głównie wpłynęło na ten sukces to, jak zwykle, ludzie. Ich zaangażowanie, otwarte umysły, pasja i poświęcenie sprawiły, że proste historie wytrwałych rzemieślników przekształciły się w kulturową rewolucję. Jedną z takich niesamowitych historii są dzieje szwedzkiej firmy String furniture.

String back to work w designzoo

Pierwszy krok na drodze ku String Furniture

Historia String furniture sięga lat czterdziestych dwudziestego wieku. Nils Strinning studiował w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie, kiedy postanowił wziąć udział w szkolnym konkursie dekorowania willi, należącej do miejscowego artysty. Nils mocno inspirował się obecnym w tym czasie pojęciem sztuki użytkowej. Według niej piękno przedmiotów powinno wypływać z ich funkcjonalności. Tak też Strinning wpadł na pomysł… ociekaczki do naczyń. Ten element wyposażenia kuchni jest obecnie dla nas czymś oczywistym. Cóż było jednak rewolucyjnego w tym projekcie w latach czterdziestych? Nils zaprojektował ją z cienkich drutów, co nadało jej wyjątkowej lekkości i elegancji. Wraz ze swą żoną, Kajsą, sprzedali projekt firmie inżynieryjnej Elfa. Dokonali też rewolucyjnej zmiany – okręcili druty plastikiem. Dzięki temu rozwiązali problem rdzy, a ociekarka stała się prawdziwym hitem w całej Szwecji. Tak został postawiony pierwszy krok na drodze do powstania String furniture.

String entrance w designzoo

W 1949 małżeństwo Strinningów wzięło udział w kolejnym konkursie. Tym razem celem było zaprojektowanie półki na książki. Dlaczego akurat na książki? Chciano podnieść poziom czytelnictwa w Szwecji. Uznano, że regał, który będzie lekki, łatwy do przenoszenia, a przy tym po prostu estetyczny, może sprawić, że ludzie chętniej zapełnią ją książkami.  Strinningowie poczuli, że jest to ich szansa. Nils wpadł na pomysł swojego przełomowego produktu patrząc na druciane drabiny. W związku dwójki architektów, był on bardziej aktywnym pierwiastkiem, który rzucał pomysłami i chciał, aby wszystko szybko zostało dopięte. Kajsa natomiast stanowiła bardziej spokojną i stateczną połówkę, która zadbała nie tylko o funkcjonalność, ale także o piękny wygląd projektu.

String S4D Kuchnia w designzoo

Półka, która dała początek String Furniture powstała zasadniczo z dwóch elementów: metalowego, drucianego stelaża oraz drewnianych półek. Oto jak odkryto przepis na design, który przetrwał próbę czasu. Strinningom udało się połączyć funkcjonalność i formę w sposób idealny. Lekka konstrukcja, która zachwycała elegancją oraz prostotą narodziła się z pasji do tworzenia nowych rozwiązań, ułatwiających nasze funkcjonowanie. Pokonując 194 innych konkurentów String rozpoczął swą międzynarodową karierę, która trwa do dziś.

String back to work - wall organiser w designzoo

Jak String zawojował świat

String Furniture powstała oficjalnie w 1951 roku. Ich produkty bardzo szybko opanowały całą Europę, ale szczególnym hitem stały się w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Poza swoim kanonicznym projektem, zaczęto także sprzedawać meble drewniane, tapicerowane, wyposażenie kuchni oraz całego gospodarstwa domowego, a nawet tekstylia. Jednak największą popularnością, do dziś, cieszy się niezwykła półka String Furniture. Fakt, że przetrwała ona ponad pół wieku, bez tracenia na swej funkcjonalności i urodzie, zawdzięcza dwóm czynnikom. Po pierwsze oczywiście temu, że od samego początku była zaprojektowana z takim zamiarem. Poza tym projektanci przez wszystkie te lata udoskonalili swoje dzieło, aby ani przez sekundę nie stało się nieatrakcyjne dla konsumentów. Podążanie z duchem czasu to kolejna cecha typowa dla skandynawskiego wzornictwa i designu.

String Garden w designzoo

String Furniture zostało wielokrotnie odznaczone. Najważniejszym wyróżnieniem były: złoty medal Milan Triennial, czyli Międzynarodowych Targów Designu, który zdobyto w 1954 roku. W 2016 zdobyli główną nagrodę Niemieckiego Designu.

Choć związek Strinningów nie przetrwał, to rozstali się oni w przyjaznych stosunkach. Pracowali dalej razem, dbając o to, by String Furniture nieprzerwanie stanowił przykład wzornictwa i designu idealnego.

String bedroom w designzoo

Jedno rozwiązanie, wiele zastosowań

Obecnie ich rozwiązania są dostępne dla każdej przestrzeni w gospodarstwie domowym czy przemysłowej. Nie ważne, czy planujemy ustawić półkę String Furniture w salonie, sypialni, kuchni, łazience, a nawet na dworze – szwedzkie rozwiązania sprawdzą się wszędzie. Jedyne, co nas ogranicza to nasza własna wyobraźnia. Jeśli nie ma ona limitu, to możliwy do osiągnięcia efekt może być z pewnością rewelacyjny. Dodatkowym atutem tych rozwiązań jest ich lekkość. Przenoszenie, montaż oraz transport stają się dużo prostsze niż w przypadku tradycyjnych mebli.

Zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi przez nas rozwiązaniami String Furniture.