Krzesła inspirowane naturą

Beetle Chair marki Gubi to prawdziwy klasyk o ponadczasowym charakterze. Absolutnie urzekający, doskonale oddaje ducha natury i przenosi go do świata duńskiego designu. To krzesło o nieograniczonych możliwościach, które z miejsca zdobyło serca miłośników wzornictwa.

Owady od tysiącleci przystosowują się do świata, by reagować na ewolucyjne nisze i przetrwać w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Krzesło Beetle, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do anatomii chrząszcza. Każdy element ich ciał ma określoną rolę – w tym maleńkim owadzie spotykają się forma i funkcja.

Właśnie to zainspirowało studio projektowe GamFratesi do stworzenia krzesła, które jest jednocześnie piękne i funkcjonalne. W wysublimowany sposób przenieśli anatomię, estetykę i ruch chrząszcza do konstrukcji krzesła. Stanowi ono swoistą reinterpretację jego charakterystycznych elementów: kształtu, skorupy, łączeń i faktu, że są sztywne na zewnątrz i miękkie wewnątrz.

Wyjątkowa anatomia

Dwuczęściowa skorupa Beetle Chair Gubi nawiązuje do struktury egzoszkieletu chrząszcza. Składa się z jednej, ciągłej krzywej i jest zaprojektowany tak, by umożliwić reagujące na osobę siedzącą mikroruchy. Dzięki temu krzesło Gubi ma mocną sylwetkę i jednocześnie zapewnia ergonomiczne działanie.

GamFratesi tworząc krzesło Beetle bacznie obserwowali i reinterpretowali anatomię chrząszcza. Choć jest solidna i nieprzenikniona z wierzchu, miejscami jest falista i elastyczna, dzięki czemu chrząszcz może się swobodnie poruszać. Wszystkie elementy są połączone i współpracują w fascynujący sposób. Te analogie są widoczne w projekcie – przy zachowaniu formy i sztywności, możliwe jest dopasowanie go do użytkownika.

Wyściełana, wygodna i komfortowa powierzchnia wewnętrzna krzesła, odzwierciedla miękkie podbrzusze chrząszcza. I tak jak ono jest chronione przez jego skorupę, tak krzesło pielęgnuje ludzkie ciało i zapewnia mu intymność.

Różnorodność zaczerpnięta z natury

Na świecie, w prawie każdym środowisku – na lądzie lub w wodzie, żyje blisko 300 000 gatunków chrząszczy. Ta różnorodność także stała się źródłem inspiracji dla GamFratesi. I tak oto krzesło Beetle daje nam całą masę możliwości dopasowania projektu do naszych potrzeb i oczekiwań.

Decydując się na ten projekt możemy wybrać podstawę – dostępną w szerokiej gamie wykończeń od drewnianych po metalowe, a także z wersjami do układania w stosy i na kółkach. Wachlarz możliwości daje także samo siedzisko – od polipropylenowych, przez takie z miękkim siedziskiem, aż po w pełni tapicerowane krzesła.

Do tego dochodzi także, tak ważny i różnorodny w świecie natury – kolor. Szeroka gama tkanin, od jednolitych po wzorzyste, w doskonały sposób odzwierciedla wszechstronność i dynamikę imiennika krzesła. Dzięki temu zyskujemy możliwość stworzenia osobistej ekspresji.

Wymagający projekt

Beetle Chair Gubi uosabia delikatność i siłę chrząszcza, a także zbliża nas do natury.  To jeden z najbardziej złożonych projektów w portfolio GamFratesi. Twórcy zgodnie przyznają, że to dla nich najważniejszy twór, który naznaczył ich karierę i język projektowania. Obecnie projekt ma już prawie 10 lat, ale wciąż niezmiennie oczarowuje swoim designem i znajduje swoich miłośników na całym świecie.