Plakaty skandynawskie czyli łatwy i stylowy sposób na dekorację każdego wnętrza. 

Styl skandynawski rozkochał w sobie Polaków i nic w tym dziwnego – ma w sobie wyjątkową lekkość i prawdę. Plakaty zachowane w tej stylistyce przybliżają nam Skandynawię w pełnej krasie – naturalną i przytulną.

plakaty drukowane na ścianę

Jeszcze nie tak dawno styl skandynawski stereotypowo kojarzył się z zimnem i surowością Północy.  Nic bardziej mylnego – przybliża ciepło zapalonych w duchu hygge świec, lekkość naturalnych materiałów i umiłowanie funkcjonalności. Jak odnosi się do plakatów i dlaczego robią one taką furorę we współczesnym projektowaniu wnętrz?

Plakaty jako ozdoba na ścianę?

Historia plakatu sięga XVII wieku, niegdyś miały one charakter informacyjny i reklamowy, przez lata również propagandowy, polityczny. A obecnie? Wciąż jest świetnym nośnikiem informacji i przykuwa wzrok w reklamie, ale co ciekawsze – wszedł “na salony”, stając się dziedziną sztuki. 

Plakaty wykonane na dobrym jakościowo papierze, oprawione w stylowe ramki są świetnym elementem dekoracyjnym, nie ograniczają wyobraźni i … portfela! Remont czy wymiana mebli to dość kosztowna inwestycja, zatem gdy znudzi nam się wnętrze, dodatki są najłatwiejszym elementem do zmiany. Powieszenie plakatu w salonie potrafi zdziałać cuda i nadać pokojowi zupełnie innego wymiaru.

plakaty abstrakcyjne, abstrakcja

Dla wielbicieli skandynawskiego stylu minimalizm i harmonia form ma duże znaczenie, jednak wcale nie oznacza to nudy. Różnorodność plakatów skandynawskich powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie – proste, graficzne formy utrzymane w subtelnych barwach, w postaci fotografii lub szkicowane odręcznie, nawiązujące do znanych i kochanych dzieł znanych artystów czy też stawiające na jeden, mocny, współczesny akcent. Do wyboru, do …plakatu!

Jak dobrać plakaty do salonu…

współczesne plakaty do salonu

Zabrzmi banalnie, ale – to zależy. Plakaty mogą bowiem być wyróżnikiem wnętrza lub pięknie je wypełniać. Należy się zastanowić, czy plakat:

  • miałby być jedynie delikatnym akcentem wystroju i po prostu pasować do ścian, mebli i tworzyć z nimi harmonijną całość? 
  • chciałby wyrażać naszą osobowość, emocje lub światopogląd?
  • powinien mocno przykuwać wzrok? 

W pierwszym wypadku, przed zakupem plakatów, zrób zdjęcie swojego wnętrza, w którym mają wisieć plakaty. Zwróć uwagę, jakie kolory dominują we wnętrzu i trzymaj się tej palety kolorystycznej. Zgodnie ze sztuką, wnętrza powinny składać się z maksymalnie trzech głównych barw, dodatkowa, czwarta to właśnie kolorystyka akcesoriów. Częstym i bezpiecznym wyborem są też czarno-białe plakaty, taka monochromia nadaje mocniejszego akcentu wnętrzom bardzo subtelnym.

Jeśli nie masz czasu ani pomysłu, a kolory to wcale nie kolorowa, a czarna magia – z pomocą przychodzą aplikacje, które podpowiadają barwy komplementarne, np. Adobe Color CC czy Palleton. Najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest jednak … zapytanie dobrego sprzedawcy w sklepie wnętrzarskim! W designzoo.pl dekorator wnętrz doradzi nie tylko, jakiej palety się trzymać, ale również dobierze wielkość plakatów, ich odcień czy kolor ram do Twojego wnętrza. 

Odnosząc się do punktu 2 oraz 3, chciałoby się odpowiedzieć – zaszalej! A tak naprawdę warto po prostu puścić wodze fantazji i posłuchać głosu serca. Plakat musi nie tylko pasować do ściany, ale przede wszystkim do nas! 

… a jak dopasować do pokoju dziecka?

Nieco inaczej sytuacja wygląda w trakcie aranżacji pokoju dziecięcego. Z pewnością przy jego tworzeniu nacisk był do tej pory kładziony na naturalne materiały i funkcjonalność znajdujących się tam mebli i sprzętów. Decyzja na temat dekoracji pokoju noworodka czy nieco większego dziecka podejmowana jest przez rodziców. 

plakaty dziecięce, zestaw plakatów do pokoju dziecka

Warto po prostu postawić na harmonię kolorów, edukacyjny charakter plakatów i dodatkową wartość, jaką niosą, np. uczą tolerancji, jak plakat Right to be . Plakaty z bajek dodatkowo zakręcą łezkę, np. słodki, długouchy Dumbo. Dzieci chłoną to, co je otacza, również sztukę, dlatego zdecydowanie zachęcamy do otwartości na barwy, formy i autorskie ilustracje.

Jak ułożyć plakaty na ścianie?

Wbrew pozorom dobór plakatów, wielkości i sposób ich ulokowania na ścianie nie powinien być przypadkowy. Małe wnętrza znacznie lepiej prezentują się z niewielką ilością plakatów, a ich pionowy kształt dodatkowo może sprawić, że ściana będzie wyglądała na wyższą, tym samym pokój zyska optycznie na wielkości. Tutaj świetnie sprawdzi się powieszenie trzech plakatów tej samej lub podobnej wielkości na tej samej wysokości.

zestaw plakatów na ścianie

Nieco większe powierzchniowo pokoje można udekorować plakatami w różnych rozmiarach. Warto trzymać się pewnego schematu, nawet nadając plakatom pozornego nieładu. Tu z pomocą przyjdzie położenie oprawionych już plakatów na podłodze w sposób, jaki mają zawisnąć na ścianie. To pozwoli uniknąć nawiercania ścian w złych miejscach. 

Czym się kierować, by z zestawu plakatów powstała schludna kompozycja? Nadaj linię, której się będziesz trzymać – np. górna – jeśli choć dwa plakaty będą się do niej dostosowywać, reszta – choćby i w lekkim nieporządku – będzie nadal wyglądała jak harmonijna całość. Zwróć uwagę na odcienie plakatów – ciepłe i chłodne odmiany tego samego koloru mogą dać poczucie, że coś tu nie gra. 

Plakaty w skandynawskim i japońskim stylu jednocześnie?

Nic nie stoi na przeszkodzie mieszać pozornie dalekie style. Co więcej, przez takie odważne połączenia powstają nowe trendy. Jednym z nich jest właśnie japandi – czyli mieszanka skandynawskiej przytulności z japońską prostolinijnością form. 

Nurt zawojował rynek dekoracyjny na całym świecie, w designzoo dodatkowo można kupić plakaty japońskie takich artystów, jak Ayako Kubo lub inspirowane starymi, japońskimi ilustracjami Taguchi Tomoki.

Grafiki w stylu japandi pięknie komponują się z barwami ziemi, delikatnymi beżami i kontrastową czernią, która nadaje tym subtelnym barwom odrobinę charakteru.

plakaty japońskie, plakaty autorskie

Plakaty to wyśmienity sposób, by nadać pokojowi charakteru, odpowiednia grafika na ścianę potrafi zmienić wyraz całego wnętrza. Bez większego uszczerbku dla domowego budżetu można poszukiwać swojego stylu, zmieniać, kombinować, aż wstąpi poczucie, że to jest TO, że tak właśnie jest idealnie. Takich poszukiwań życzymy, dekoracja wnętrza to bowiem niezwykła przygoda! 

________________

Zapraszamy do eksplorowania naszego showroomu w Sopocie, al. Niepodległości 606/610 lub strony designzoo.pl/plakaty, w której podzieliliśmy plakaty według najczęściej poszukiwanych kategorii:

Wciąż przybywa posterowych nowości, a regularne promocje obejmują również akcesoria i plakaty. Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage na Facebooku, w którym codziennie inspirujemy skandynawskim stylem, informujemy o zniżkach i nowościach. Do zobaczenia!

plakaty designzoo