Wiosną zakochaj się w tradycji

Wieloletnie dziedzictwo Danii w dziedzinie wzornictwa, łącznie klasyków i przyszłych ikon, kolekcja, która obejmuje ponad stuletnią historię projektowania. Duńska marka &Tradition właśnie zaprezentowała swoje wiosenne nowości. Jest w czym wybierać!

&Tradition z powodzeniem łączy to co stare i nowe. Współpracuje ze współczesnymi projektantami czerpiąc jednocześnie z doświadczenia i oryginalnych, ręcznie rysowanych szkiców dawnych mistrzów. Wykorzystanie nowoczesnych technik i połączenie ich z tradycyjną sztuką tworzenia sprawia, że projekty są unikatowe.

Dziś duńska marka ponownie wydaje meble i oświetlenie wielu z najbardziej wpływowych i legendarnych architektów skandynawskich. To długowieczne projekty, które świadczą o doskonałym kunszcie. Mimo, że w większości są to projekty z połowy ubiegłego wieku, doskonale przetrwały próbę czasu i nie straciły na aktualności.

Klasyki oświetlenia w nowej kolorystyce

Kolekcji oświetlenia &Tradition tym razem nie powiększyły nowe projekty, ale za to nowe kolory znanych klasyków. I tak, do kolekcji lamp Flowerpot – wiszących VP1 i VP7, a także stołowej Flowerpot VP3 i przenośnej Flowerpot VP9 dodano nowy kolor – Stone Blue. Ów kolor dodaje projektowi silnego i wszechstronnego tonu. Ma predyspozycję do odegrania centralnej roli w pomieszczeniu, czym wywołuje poczucie spokoju i opanowania.

Ubiegłoroczna nowość – lampa stojąca Tripod również zyskała nową odsłonę. To projekt pionierów duńskiego designu z połowy ubiegłego wieku – duetu Hvidt& Mølgaard. Zaprojektowana w 1953, dopiero niedawno trafiła do produkcji za sprawą odnalezionych szkiców. Jej twórcy byli znani ze swojej prostej i precyzyjnej estetyki. Lampa Tripod idealnie to odzwierciedla.

Tripod Lamp oddaje hołd klasycznemu rzemiosłu – projekt zachowuje równowagę pomiędzy surową prostotą projektu a miękkością, którą nadają zakrzywione krawędzie podstawy. Wykonana z dbałością o detale, teraz występuje w nowym kolorze – Moss. W połączeniu z mosiężnymi detalamim ta kolorystyka wprowadza poczucie natury do wnętrza i tworzy organiczną aurę.

Nastrojowe elementy serii Collect

Wyposażenie wnętrza to nie tylko sofy i meble, ale także drobniejsze akcesoria, które definiują przestrzeń. &Tradition jakiś czas temu nawiązało stałą współpracę z duńskim biurem projektowym Space Copenhagen. Tak powstała cała seria Collect – wyselekcjonowana linia pięknie wykonanych mebli i przedmiotów domowych, które tworzą nietuzinkową atmosferę w pomieszczeniu.

Serię Collect rozszerzono więc o nowe dodatki, jak Glass&Carafe – wykonany z dbałością o szczegóły zestaw szklanek i karafek w dwóch rozmiarach, które swoim wyglądem odzwierciedlają wirującą naturę wody.

To także cała seria szklanych i ceramicznych wazonów (Glass Vase i Ceramic Vase), które występują w kilku rozmiarach i kształtach. Kolekcja zaprojektowana jest tak, że z powodzeniem można je mieszać i łączyć z innymi. To małe obiekty, w których ważną rolę odgrywa nie tylko ich funkcja, ale także użyte do produkcji materiały – szkło, ceramika, beton. W każdym z elementów serii widoczna jest fascynacja organicznymi materiałami, rzemiosłem i procesami.

Uroczą nowością są także donice Planter w czterech mniejszych rozmiarach, które dołączyły do tych o wielkich rozmiarach. Ręcznie wykonane, betonowe donice zachęcają do wnoszenia świata przyrody do wnętrza. Są delikatne, zaokrąglone, niemal rzeźbiarskie i występują w wielu pastelowych odcieniach.

Nowe spojrzenie na znane projekty

Teraz w asortymencie &Tradition znalazły się także nowe kolory znanych projektów. Dużym zaskoczeniem, które od razu zaskarbiło sobie przychylność miłośników designu jest stolik kawowy Shuffle w zupełnie nowej kolorystyce. Musimy przyznać, że to jeden z naszych ulubionych projektów. Do znanej już kolorystyki Spectrum dołączyła nowość – Array.

Ten uroczy projekt ma kreować radość. Jego autorka, Mia Hamborg, nadała nowe życie starej skandynawskiej tradycji przekształcania drewna. Poszła o krok dalej poprzez nadanie mu zabawnych kolorów i kształtów. Co więcej to posiadacz stolika sam decyduje o ostatecznym wyglądzie projektu i wysokości umieszczenia blatu poprzez układanie jego elementów według własnych upodobań.

Nowego wybarwienia doczekało się także krzesło Drawn HM3 i wersja z podłokietnikami – Drawn HM4. To także stosunkowo nowe projekty z duszą – ich produkcja jest wznowiona w &Tradition od ubiegłego roku, ale pochodzą z 1956 roku. To także, podobnie jak lampa Tripod, projekt duetu Hvidt& Mølgaard. Teraz obok olejowanego dębu i orzecha, znajdziemy także czarne lakierowane i woskowany dąb.

Nowe propozycje dołączyły także do kolekcji mebli Betty. Są to niższy hoker Betty TK7 i wyższy TK8. Analogicznie do znanych już krzeseł, stołki barowe Betty łączą solidną, lakierowaną ramę z litego dębu i siedzisko ręcznie wyplatane z lnianej taśmy.

Betty bar stool występują w pięciu kombinacjach kolorystycznych. To kolejny wspólny projekt Jakoba Thau i Samiego Kallio, który odzwierciedla ich fascynację drewnem i ręcznym rzemiosłem. Betty to nowe meble o starej duszy – swoje imię otrzymały na część kopenhaskiego teatru Betty Nansen, który pierwotnie zbudowany w 1857 roku mieścił się w drewnianym pawilonie.

Sprawdź nowości

&Tradition co rusz zaskakuje nowymi propozycjami – czy to kolorystycznymi, czy całymi seriami wyjątkowych przedmiotów domowych. Szeroka gama kolorów, kształtów, faktur i rozmiarów – wszystko to ma definiować pomieszczenie, pobudzać emocje, wspomnienia i opowiadać wyjątkową historię. Zobacz kolekcję mebli &Tradition na naszej stronie.