Z miłości do klasyki

Na pierwszym miejscu stawiają tradycyjne rzemiosło. W ich ofercie znajdziesz projekty, które niczym prawdziwe dzieła sztuki zachwycają od pierwszego wejrzenia i już zasługują na miano klasyków. To wieloletnie tradycje, poparte techniką i artystycznym zmysłem. Wejdź do naszego świata i poznaj ikoniczne produkty marek Louis Poulsen, &Tradition i Carl Hansen & Søn.

W designzoo z pasją selekcjonujemy projekty od międzynarodowej sławy projektantów. Dlatego w naszej ofercie znajdziecie ikony designu i przyszłe klasyki. Współpracujemy ze skandynawskimi markami, które wiedzą czym są jakość, funkcjonalność i unikatowy design.

Więcej niż światło

Louis Poulsen to absolutny lider, jeżeli chodzi o oświetlenie. Od 1874 roku tworzy produkty, wywodzące się ze skandynawskiej tradycji projektowej. Lampy tworzone są tak, by wspierać rytm naturalnego światła. Tu każdy szczegół ma znaczenie i swój cel. Misternie tworzone, niczym dzieła sztuki, są przyjemne dla oka i tworzą przyjemną atmosferę.

Kluczem do sukcesu marki jest tworzenie produktów, które kształtują światło, zapewniają ludziom dobre samopoczucie i wprowadzają do życia harmonię. Oświetlenie ma tworzyć miękką i zachęcającą przestrzeń. Dzięki współpracy ze światowej sławy projektantami, takimi jak Arne Jacobsen, Verner Panton, Øivind Slaatto, Alfred Homann, Oki Sato, Louise Campbell czy Poul Henningsen, współcześnie cieszymy się wyjątkowymi produktami oświetleniowymi.

To właśnie spod ręki tego ostatniego powstały największe ikony designu, takie jak słynna lampa PH5. Dzięki niebanalnej formie klosza i trzycieniowej strukturze otrzymujemy w 100% nieoślepiające, rozproszone światło. Skonstruowano ją tak, by dzięki odbijającym się systemom lampa praktycznie sama się oświetlała.

Dzięki temu światło kieruje się nie tylko w dół, ale także do góry i na boki. Klasyczny, ciepły ton światła tworzony jest przez wewnętrzny czerwony stożek i mały niebieski reflektor. Wisząca lampa PH5 świetnie sprawdzi się na przykład nad stołem jadalnianym. Umieszczona na odpowiedniej wysokości sprawi, że wszyscy wokół stołu będą równomiernie oświetleni, a co za tym idzie – będą wyglądać pięknie.

Tradycja i nowoczesność

&Tradition to marka, która przepięknie łączy to, co stare i nowe, tworząc ponadczasowe dzieła. Przerabia ikony projektowe z poprzednich mistrzów i tworzy jutrzejsze klasyki we współpracy ze współczesnymi projektantami, podtrzymując zasady kunsztu w produkcji mebli, oświetlenia i akcesoriów, które spełniają nowoczesne potrzeby w zakresie funkcjonalności, wygody i piękna.

Dzięki temu kolekcja łączy kunszt z kreatywnością i kształty starannie przemyślane z celami i znaczeniem. Znajdziemy tu ponad dziesięciolecia ikon designu – od przełomowej lampy Flowerpot Vernera Pantona, po najnowszą kolekcję mebli duetu Hvidt & Mølgaard, która powstała za sprawą odnalezionych szkiców – niektóre z nich, mimo, że zaprojektowane w połowie ubiegłego wieku, dopiero teraz pierwszy raz trafiły do produkcji. Szerzej pisaliśmy o nich tutaj.

Oprócz klejnotów z minionego wieku, w ofercie &Tradition znajduje się też wiele współczesnych dzieł najbardziej uznanych, międzynarodowych artystów, jak choćby Jaime Hayon, Sami Kallio, duet Anderssen & Voll, czy też lokalne, duńskie studio projektowe Space Copenhagen.

Ambicją Space Copenhagen jest tworzenie nowych rozwiązań poprzez równoważenie przeciwieństw: klasycznego i nowoczesnego, industrialnego i organicznego, rzeźbiarskiego i minimalistycznego, światła i cienia. W efekcie powstała m.in. fenomenalna kolekcja mebli Fly. Sofy, jak Fly SC12, fotele, jak Fly Chair SC1 czy pufy i stoliki – wszystkie łączy rzeźbiarskie podejście do projektowania, klasyczna nordycka estetyka, dbałość o detale, organiczne kształty i solidne rzemiosło.

Prostota i estetyka

Nadrzędną zasadą marki Carl Hansen & Søn jest bezkompromisowe zaangażowanie w najlepsze rzemiosło oraz współpraca z wyjątkowymi projektantami, którzy nieustannie opracowują i udoskonalają koncepcję nowoczesnego designu. Efekt? Kultowe wzornictwo, które łączy prostotę, estetykę i funkcjonalność w najlepszej jakości.

Marka tworzy wyjątkowe meble od 1908 roku, ale kluczowym momentem był 1949 rok. Wtedy Holger, syn Carla Hansena, zaryzykował współpracę z nikomu nieznanym wówczas projektantem, Hansem J. Wegnerem. Wówczas ten, jak okazało się później, największy projektant wszech czasów, opracował udaną serię mebli, w której znalazło się kultowe krzesło Wishbone Chair.

Przez lata Carl Hansen & Søn mocno koncentrował się na zachowaniu duńskich klasyków designu, jednocześnie poszerzając kolekcję, aby reprezentować wpływowych nowych projektantów. Produkuje dzieła nie tylko Hansa J. Wegnera, ale także Ole Wanschera, Fritsa Henningsena, Arne Jacobsena, Kaare Klinta, Mogensa Kocha czy Poula Kjærholma. Ściśle współpracuje z ich rodzinami i studiami, aby zapewnić absolutne przestrzeganie ich wizji.

Nie inaczej jest w przypadku słynnego Wishbone Chair. Wytwarzany niezmiennie od 1950 roku, zawsze w ten sam sposób. Do wyprodukowania każdego krzesła CH24 potrzeba ponad 100 kroków. Zdecydowana większość procesu odbywa się ręcznie. Wykwalifikowany rzemieślnik przez około godzinę tworzy ręcznie tkane siedzenie przy użyciu około 120 metrów sznurka papierowego, którego trwałość i stabilność są imponujące.

Ten projekt był ostatnią częścią serii Wegnera inspirowanej portretami duńskich kupców siedzących na chińskich krzesłach z dynastii Ming. Jego wyjątkowość polega na tym, że Wegner połączył górne szyny i ramiona w jedną całość, tworząc tym samym charakterystyczny tył w kształcie litery „Y”. Stąd wzięła się nazwa „Wishbone chair”. Takie rozwiązanie zapewnia wygodne podparcie, a jednocześnie stabilność górnej części pleców.

Pokochaj skandynawski design

Wszystkie te ikony designu, a także wiele więcej, znajdziecie na designzoo.pl. Dodatkowo, możecie zobaczyć i przetestować je w naszym sopockim sklepie. Przekonajcie się na własne oczy, jak zachwycające jest minimalistyczne, skandynawskie wzornictwo. Dotknijcie i rozkoszujcie się wygodą kultowych projektów, które są nie tylko piękne, ale także funkcjonalne.