Skandynawskie meble dziecięce
Estetyka, funkcjonalizm, bezpieczeństwo czy jakość? Na co postawić w dziecięcym pokoju?
Tak naprawdę, przypadku mebli dla najmłodszych domowników, wszystkie wymienione aspekty muszą, a przynajmniej powinny, zadziałać synergistycznie. Meble dziecięce to bardzo trudny temat do analiz, bo najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo, zarówno techniczne jak i jakościowe, ale przecież równie ważne są walory wizualne, niekoniecznie typowo dziecięce. Pobudzanie wrażliwości estetycznej u dziecka, jest równie ważne co typowo infantylno-kreskówkowe podejście do tematu. W przypadku mebli dziecięcych, możliwe jest absolutnie wszystko w zależności od tego czego oczekujemy od wnętrza pociech, a także w jakim przedziale wiekowym dziecko się znajduje. Zatem najważniejsze pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź, to jak chcemy wpłynąć na rozwój dziecka i w jaki sposób chcemy uwrażliwić go estetycznie? Wyposażenie dziecięcego pokoju przeżywa stały rozwój zarówno wzorniczy jak i technologiczny.
Obecnie, mamy komfort olbrzymiego wyboru pomiędzy meblami niezwykle funkcjonalnymi, nowoczesnymi lub o bardziej wymyślnych kształtach. W zależności od tego, z jakim przedziałem wiekowym mamy do czynienia. Istnieje także możliwość mebli modułowych lub mebli, które rosną razem z dzieckiem i którymi można manewrować w zależności od upodobań.
Skoncentrujmy się jednak na tych najmłodszych, kiedy oprócz estetyki, praktyczności, jakości ważna jest także obłość kształtów czyli zaokrąglenie wszystkich narożników, ewentualnych skosów czy odstających elementów. Temat bezpieczeństwa w przypadku maleństw nie dotyczy tylko norm jakościowych zastosowanych surowców wyprodukowanych mebli, ale także parametrów technicznych jak blokady szuflad uniemożliwiające ich wypadanie, wyposażenie drzwi od szafek w zamki, które blokują niekontrolowane, samoistne otwieranie, mechanizmy zamykania przeciwdziałające przytrzaśnięciu dłoni lub samych paluszków. Analiza chemiczna jest równie rygorystyczna, wszelkie zastosowane materiały do produkcji i obróbki zastosowanych surowców muszą być wolne od zawartości metali ciężkich. Parametr ten dotyczy zarówno głównych elementów nie zawsze drewnianych z których w największej mierze budowany jest mebel jak i lakierów, tworzyw sztucznych wykorzystanych do wykończenia produktu. Drewno użyte do produkcji wszelkich mebli dziecięcych winno być czyste i wolne od porażenia biotycznego.
Najbardziej surowe wytyczne dotyczą łóżeczka niemowlęcego, które muszą być wykonywane zgodnie z odpowiednimi normami europejskimi, sukcesywnie aktualizowanymi. Owe normy dotyczą praktycznie wszystkich parametrów i mają na celu wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogą zaszkodzić małemu dziecku. Wielkość (szerokość) szczelin, wysokość elementów, całkowite zwymiarowanie łóżeczka, wypoziomowanie, czy też wyeliminowanie punktów zahaczenia za czym kryje się całkowita eliminacja elementów mogących powodować zaczepianie się dziecka do mebla np. przez odzież to tylko kilka z przetaczanych w normach wymogów. Normy precyzują także metodykę pomiarów powyższych parametrów. Oddzielną grupę wytycznych zawiera norma odnosząca się do materaców dla łóżeczek oraz kołysek. Jest to stosunkowo nowa norma EN 16890 : 2017 i stanowi o jakości i bezpieczeństwie materaca wkładanego do łóżeczka. Niedopuszczalne jest także stosowanie zużywalnych elementów łączących typu wkręty samogwintujące w drewnie. Każdy typ mebla nie tylko dziecięcego regulują odpowiednie normy, których producenci powinni się ściśle trzymać. Oddzielne normy traktują o meblach do przechowywania,o krzesełkach, stołach, biurkach, a oddzielne o łóżeczkach. Wiele elementów zaczerpniętych jest również z normy Certyfikowane produkty wyposażenia dziecięcego pokoju są nie tylko dobrą i świadomą inwestycją ale przede wszystkim zapewniają spokojny sen rodzicom, że pokoje ich pociech są w pełni bezpieczne.>>
BESTSELLERY
Niezależnie od tego na jakie meble dziecięce chcemy się zdecydować warto podsumować na czym najbardziej trzeba skupić uwagę. Po pierwsze sprawdzić, czy występuje oznakowanie mebla znakiem zgodności, czy też znakiem certyfikacji wykonywanym przez niezależne audytowane laboratorium. Owe znaki są gwarancją, że do produkowany produkt jest zgodny z ogólnodostępnymi normami będącymi podstawowymi wytycznymi bezpiecznej produkcji. Warto samemu zweryfikować czy zastosowano fazowanie lub zaokrąglenie naroży i krawędzi oraz system bezpiecznych mechanizmów. Kiedy już mamy pewność, że wszystko spełnia podstawowe zasady bezpieczeństwa pozostaje nam cieszyć się z możliwości kreowania przestrzeni dla brzdąca lub starszej pociechy. To od nas zależy czy będzie kolorowo, czy postawimy na stonowane kolory, czy skupimy uwagę na detalach wypełniających przestrzeń. Ograniczenia w postaci małej przestrzeni, wieku lub wspólnego pokoju dwójki lub więcej dzieci to również bariery, które w aktualnym czasie dosyć łatwo przeskoczyć. Oferta łóżek piętrowych, antresoli o których marzą nawet starsze dzieci w ogromnym stopniu ułatwia tworzenie przestrzeni. Modułowe szafki pozwalają bawić się konfiguracjami i mieć możliwość wprowadzania ciągłych zmian. Szeroka oferta biurek pozwala nam uciec od schematu nudnej szkolnej przestrzeni. Pokój dziecka to miejsce, które powinno być przede wszystkim oazą dziecięco młodzieńczego życia. Miejscem gdzie można się zrelaksować, miejscem gdzie można wygodnie uczyć się ale także miejscem gdzie ma się swój ulubiony kąt chociażby do czytania książek lub zabawy.
Skandynawskie meble dla dzieci
Skandynawskie meble dla dzieci charakteryzują się, paradoksalnie wyjątkową dojrzałością i wyrafinowanym poczuciem estetyki. W dalszym ciągu meble te nie są nudne, pobudzają dziecięcą wyobraźnie i kształtują zmysł estetyki najmłodszych na lata. Prym wśród skandynawskich marek wiedzie duńska marka z czterdziestoletnią tradycją, Flexa, produkując meble bezpieczne, kreatywne, dobrej jakości i w przystępnych cenach nad którymi pracuje sztab dwustu wykwalifikowanych pracowników. Meble tworzone są głównie z certyfikowanego drewna sosnowego, brzozowego oraz płyt MDF, a tkaniny produkowane przez Flexa, w Azji posiadają wymagane certyfikaty oraz spełniają najwyższe parametry bezpieczeństwa. Projektanci Flexy stale udoskonalają swoje meble i podążają za oczekiwaniami dzieci ale i rodziców, dzięki czemu meble są nie tylko piękne, ale stymulują odpowiedni rozwój maluchów i rozbudzają ich kreatywność i wyobraźnię. Marka Flexa to prócz najlepszego skandynawskiego designu dla dzieci, to firma świadoma odpowiedzialności społecznej, dbająca o środowisko. Drewno wykorzystywane do mebli Flexa posiada certyfikat przyznawany przed PEFC, a większość materiałów i surowców jest odzyskiwana lub są zwyczajnie wielokrotnie używane przez co redukowana jest emisja CO2. Redukowany jest ponadto plastik. Wszystkie lakiery używane są ekologiczne, nietoksyczne i dzieci bez obaw mogą je gryźć i brać do buzi.