Nasza wspólna odpowiedzialność
Klimat się zmienia, to niezaprzeczalny fakt. W czasach, gdy wszystko produkowane jest na masową skalę, gdy żyjemy szybko i intensywnie, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, co możemy zrobić dla lepszego jutra. Czasem nawet niewielkie działanie może zapoczątkować pozytywne zmiany. Teraz razem możemy odbudować lasy namorzynowe w Birmie.
Odbuduj z nami lasy namorzynowe
Decydując się na zakup mebli i akcesoriów wysokiej jakości już, poniekąd, wspieramy klimat. W końcu dzięki temu te przedmioty będą nam służyły przez dziesiątki lat i nie będzie potrzeby zakupu i produkcji nowych. Ponadto, marki, z którymi współpracujemy stawiają na zrównoważony rozwój, do produkcji używając jedynie certyfikowanych materiałów. Teraz designzoo idzie krok dalej w działaniach na rzecz środowiska. Kupując dowolny produkt z oferty designzoo sadzisz jedno drzewo namorzynowe (mangrowe) w Myanmarze (Birma). Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup stołu, sofy, krzesła czy plakatu – każdy, nawet najmniejszy zakup może dodatkowo zrobić coś dobrego dla klimatu.
Miejsce nasadzenia:
region przybrzeżny Yangoon, Myanmar GPS: 16 20 50 61N 96 12 00 16E
Cudowne drzewa
Namorzyny określane są mianem „cudownych drzew”. I rzeczywiście – w pełni zasługują na to miano. Nie tylko chronią linię brzegową przed erozją, ale także życie i mienie. Umiejscowione przy linii brzegowej tworzą naturalny parasol, który chroni ląd przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Te przybrzeżne lasy służą jako żłobki dla lokalnych ryb, dzięki czemu stanowią źródło utrzymania i żywienia społeczności.
Lasy namorzynowe są także niesamowitym magazynem węgla. Magazynują do czterech razy więcej węgla niż inne lasy tropikalne, w tym lasy deszczowe. Obszar, na którym sadzimy lasy namorzynowe porasta gęsta trawa, w związku z czym te wyjątkowe drzewa nie mogą rozsiewać się same – nasiona mangrowe nie docierają do gleby. Potrzebne jest tu więc zaangażowanie człowieka.
Dlaczego Myanmar?
Birma jest najbiedniejszym krajem ASEAN, poważnie zagrożonym przez globalne ocieplenie. Populacja liczy 55 milionów ludzi i jej 25,6% żyje poniżej granicy ubóstwa. Birma od 1980 roku straciła już ponad milion Ha lasów namorzynowych i wciąż gwałtownie je traci. Obecnie zostało ich już tylko 16%. Birma jest zatem bardzo podatna na zmiany klimatu. Nisko położone pola ryżowe zostały już porzucone z powodu wzrostu poziomu morza i wtargnięcia soli. Zagraża to bezpieczeństwu żywnościowemu kraju (ponad 60% produkcji ryżu pochodzi z tego regionu).
Cele projektu
- Zwalczanie zmian klimatu i globalnego ocieplenia
- Przywracanie lasów namorzynowych
- Ochrona gleby
- Bezpieczna produkcja i bezpieczeństwo żywności
- Budowanie środowiska przyjaznego człowiekowi