Wyszukaj

Marka

Cena

500zł - 12100zł

Kolor

Model

Rozmiar

Show/hide more options

Obniżki cen

Skandynawskie Dywany

Dywany od zawsze były symbolem statusu społecznego. W dużej mierze to dywany dyktują stylistykę wnętrza, a często ze względu na gabaryty, mocny wzór intensywny kolor czy fakturę, dominują całe wnętrze. Jeżeli nie mamy czasu lub sił na remont, jednak jak powietrza potrzebujemy zmiany w naszym wnętrzu, zainwestowanie w nowy dywan okazuję się możliwie najszybszą, bezinwazyjną i efektowną ingerencją, dzięki której nawet stara sofa, zyska nowe oblicze i nabierze zupełnie innego charakteru.

Dywany zostały stworzone z potrzeby, ochrony stóp przed dokuczliwym chłodem, piaskiem i brudem. Plecione w owych celach użytkowych przez ludy koczownicze Mongolii, Chin i Syberii,dywany były wielofunkcyjne i łatwe w transporcie. To na nich toczyło się całe życie, od snu, przez przyrządzanie spożywanie posiłków, modlitwę i celebrowanie świąt. Prócz życia domowego, dywany stały się ponadto centrum życia publicznego. Dywanami dekorowane były podia, na których handlarze dobijali targu, zasiadali najwięksi dostojnicy, sułtani czy królowie. Dywany stały się ogromnie popularne i zdobiły wytworne pałacowe salony jak i skromniejsze stepowe jurty. Dywany początkowo tworzone były tylko z naturalnej wełny, barwionej naturalnymi barwnikami pochodzącymi z roślin, minerałów oraz barwników pochodzenia zwierzęcego. Barwienie dywanów było pierwszym impulsem, które wyniosło tworzenie dywanu do rangi sztuki. Zdobienie dywanów, czyniło go spersonalizowanym i jedynym w swoim rodzaju, określało przeznaczenie i pochodzenie twórcy. Sztuka dekoracji dywanów, zrodziła się w Azji Środkowej, a dywany zdobione były przeważnie geometrycznymi wzorami.

Pierwsze jedwabne dywany, nie były dostępne powszechnie. Był to luksus, wyłącznie dla elit lub rodzin osób wytwarzających dywany, który pojawił się VII wieku. Pierwszy jedwabny dywan, pochodzący najprawdopodobniej z III wieku przed naszą erą odkryto zamrożony w bryle lodu, na Syberii, w 1947 roku. Został prawdopodobnie wytworzony w starożytnej Persji. To właśnie nieistniejąca Persja, po dziś dzień, słynie z najznakomitszych technik tkania dywanów. Dywany perskie, zostały udoskonalone do formy obrazu, przedstawiającego ważne wydarzenia historyczne i scenki rodzajowe. Dywany perskie wciąż wytwarzane są z pietyzmem, a ich technika jest narodowym dziedzictwem kulturowym Iranu oraz została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Ręczne tkanie dywanów na krosnach, w domowych warunkach, zajmuje niekiedy wiele miesięcy, jednak teraz proces ten został w większości zautomatyzowany. Dywany z powodzeniem zagościły na europejskich salonach, a rzemiosło ich wytwarzania z powodzeniem przejęli europejscy rzemieślnicy.

Aktualnie na rynku dostępne są dywany zarówno syntetyczne jak i naturalne, jednak ich wartość i estetyka są nieporównywalne. Do syntetycznych zaliczamy dywany akrylowe, poliamidowe, polipropylenowe czy wiskozowe. Są one niewiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości jeżeli chodzi o zabrudzenia. Są jednak higieniczniejsze i polecane alergikom, ze względu na fakt ,iż nie rozwijają się w nich grzyby i bakterie. Jednak wrażenia estetyczne pozostawiają wiele do życzenia, nie wspominając o negatywnym wpływie na środowisko.

Skandynawskie Dywany

Skandynawskie Dywany

BESTSELLERY

Dywany skandynawskie

Dywany skandynawskie najczęściej produkowane są z włókien naturalnych, przeważnie z wełny, bawełny lub jedwabiu. Charakteryzuje je gruby splot, wyrazista faktura, zachowawczość kolorystyki i wzoru. Wełniane dywany w Skandynawii należą zdecydowanie do najpopularniejszych. Wełniane dywany skandynawskie mają świetne parametry izolacyjne oraz dobrze wytłumiają pomieszczenia, co przy srogich zimach jest bardzo istotne. Dywany wełniane tworzą w mieszkaniu przytulną atmosferę i dają naturalny wygląd. Grube sploty to bardzo charakterystyczny wyznacznik dywanów skandynawskich, które prócz walorów estetycznych mają dodatkowy walor sensoryczny. Chodzenie gołymi stopami po dywanie utkanym z grubym wełnianych splotów to wyjątkowo przyjemne doznanie. Przyjemny i odprężający  masaż stóp, który możemy fundować sobie każdego dnia i który zbawiennie wpłynie na cały organizm.

Aby wybrać dywan wysokiej jakości, musimy sugerować się wysokością i gęstością runa, które im większe i wyższe tym lepiej. Dodatkowo wyznacznikiem dywanu dobrej jakości jest jego waga, i tu jest podobna reguła, im dywan cięższy tym jest lepszej jakości. Często, dywany nordyckie szyte są również ze skóry. Tworząc jednocześnie wspaniałe mozaiki niczym dzieła sztuki stają się tym samym synonimem luksusu i barbarzyństwa człowieka. We współczesnych domach skandynawskich dywany najczęściej stanowią jednak element bardziej dekoracyjny niż funkcjonalny, będąc przepustką do przemycenia koloru do skandynawskiego salonu.

Wzorcowym przykładem, nowoczesnego dywanu skandynawskiego jest dywan Pebble Rug od Muuto, który stworzony jest na krawędzi z ostrej przędzy jutowej skontrastowanej z luźnymi i miękkimi wełnianymi pętlami. Przejście bosą stopą po dywanie Pebble, przypomina spacer brzegiem kamienistej plaży. Otoczaki właśnie, stanowiły główną inspirację dla projektantki dywanu, którą jest Margreth Odgaard.
Dywan Pebble idealnie sprawdzi się nie tylko z stylu nordyckim, ale i japońskim, tworząc w twoim domu wyjątkowo ciepły i przytulny nastrój.  

Dywany w kulturze skandynawskiej pełnią w domach funkcję dodatkowego siedziska, alternatywnego do sofy, z której często zsuwamy się i na dywanie spędzamy wieczór, oglądając ulubiony serial z przyjaciółmi. Ważne jest zatem, aby dywan był gruby, miękki i stwarzał jak najlepsze warunki, również do wypoczynku. Ponadto, grubość dywanu jest istotna, w przypadku posiadania dzieci, których upadki niejednokrotnie amortyzuje właśnie dywan.

Dywan, świetnie sprawdza się również jako wzorzysty element wystroju, który łatwo jest wymienić, kiedy znudzi nam się kolor czy wzór. Dywan Ambrosia to ręcznie tkany dywan z dekadenckim motywem liści palmowym, wyjętych rodem z paryskiej epoki Art Nouveau. Dywan Ambrosia wspaniale wpasuję sie równiez w aranżacje stylizowane na Art Deco, jak i we współczesnym stylu skandynawskim. Dywan Ambrosia to efekt pracy, doświadczonych indyjskich rzemieślników, duńskich projektantów oraz firmy Linie Design. Linie Design to producent z blisko 40-letnim doświadczeniem w tworzeniu dywanów najwyższej jakości. Linie Design przykłada wielką wagę do warunków pracy indyjskich tkaczy oraz systematycznie walczy o poprawę jakości ich życia, co czyni ich produkty jeszcze bardziej wartościowymi.

Dywany, Lustra, Plakaty, Ramy, Koce, Pledy, Świeczniki, Świece, Wazy,  Akcesoria Łazienkowe, Akcesoria Kuchenne, Akcesoria Biuro.


&Tradition, Actona, Astep, Atelier Areti, Belid, Brokis, By Lassen, BYCDESIGN.S., Carl Hansen, Design For The People, designzoo, designzoo sofas, Flexa, Frandsen, Frederica, Fritz Hansen, Galerie Maeght, Gubi, Hagedornhagen, HAY, Herstal, INCADO, Innovation Living, Kinfolk, LEBON, Linie Design, Louis Poulsen, Mater Design, Menu, Moebe, Muuto, Nordlux, Normann Copenhagen, Northern, Ox denmarq, Paper Collective, Pholc, Rubn, RUM, SKAGERAK, String, Trine Tuxen